МЕДИЧНИЙ ЗАГІН ШВИДКОГО РЕАГУВАННЯ

Алкоголізація військовослужбовців у зоні АТО: чи можна щось зробити?

Алкоголізація військовослужбовців у зоні АТО: чи можна щось зробити?

Відомо, що боєздатність Збройних Сил залежить не тільки від рівня їх тактичної підготовки чи озброєння, але й від стану здоров’я особового складу. На жаль, мусимо констатувати, що стан здоров’я значної частини військовослужбовців у зоні АТО на сьогодні є таким, що перешкоджає виконанню їх прямих обов’язків по захисту Батьківщини.
Ідеться про болючу і досі нерозв’язану проблему алкоголізації військовослужбовців, яка на сьогодні набуває грізних обрисів епідемії. На жаль, несприятливі обставини вимушеного перебування в зоні конфлікту, досить складні побутові умови, психологічне перевантаження, невизначеність мотивації у багатьох військових, нерідко спонукають їх до вживання алкоголю. А невиважена система боротьби з пияцтвом в Армії на тлі практично повної інформаційної блокади та культурної депривації лише посилюють психологічний дискомфорт у військовослужбовців, призводячи до алкогольної залежності. У частини демобілізованих ця проблема накладається на посттравматичні стресові розлади психіки, призводячи до їх психічної інвалідизації і неспроможності адаптуватися до умов мирного життя.
Як бачимо, розв’язання цієї проблеми потребує комплексного підходу. Але, судячи з епідемічного характеру алкоголізації військовослужбовців у зоні АТО, мусимо із сумом констатувати відсутність системної роботи в цьому напрямі офіційних чинників МО та МВС.
Команда «Медичного загону швидкого реагування «Гіппократ» вже більш як півроку працює над розв’язанням цієї проблеми: наші фахівці робили планові консультативно-лікувальні виїзди у відомчі лікувальні заклади зони конфлікту, намагалися «проштовхнути» певні механізми на рівні МО та МОЗу. Але, попри всі наші зусилля, помітних успіхів ми не досягли. Тоді ми замислилися над питанням, як взагалі наша невелика команда може вплинути на вирішення цієї проблеми за умов відсутності будь-якої зацікавленості з боку офіційних чинників МО та МВС? Для цього ми розклали проблему на компоненти і визначили приорітетність завдань.
На нашу думку, однією з основних причин неадекватної наркологічної допомоги бійцям є недостатня кількість у лікувальних (у тому числі відомчих) закладах зони АТО фахівців, ознайомлених з цією патологією і спроможних на законних підставах (тобто, за наявності відповідного сертифіката) провести експертизу алкогольного і наркотичного сп’яніння, а також призначити адекватне лікування відповідно до протоколів, затверджених МОЗ. Отже, вирішити це конкретне питання можна за допомогою організації навчання військових лікарів зони АТО на місцях.
За фаховою допомогою ми звернулися до керівництва Харківського інституту неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України. Нам з радістю пішли на зустріч. Під керівництвом заступника директора професора Н.О.Марути провідні фахівці Інституту – керівник відділу клінічної та соціальної наркології професор О.І.Мінко та керівник відділу невідкладної психіатрії і наркології професор І.В.Лінський розробили спеціальну програму виїзного семінару-тренінгу: «Діагностика та експертиза алкогольного і наркотичного сп’яніння. Посттравматичний стресовий розлад: сучасна діагностика та лікування». Програма затверджена дирекцією Інституту і передбачає сертифікацію учасників курсу.
Паралельно ми готували пілотний виїзд до однієї з військових медичних частин зони АТО. Це потребувало певного офіційного узгодження. Перший наш візит ми здійснили до шпиталю Північного територіального управління Національної Гвардії України у м.Бахмут (Артемівськ) Донецької області. Поїхала VIP-команда лекторів у складі провідних фахівців України в галузі діагностики та лікування ПТСР, алкогольної і наркологічної патології – професорів Н.О.Марути, О.І.Мінка та І.В.Лінського. Наші військові колеги (командир шпиталю полковник м/с Ільків І.П.) відповідально поставилися до організації курсу, забезпечивши достатню кількість слухачів. Курс викликав велике зацікавлення у військових лікарів передусім своєю інформативністю і практичною спрямованістю. Професор Н.О.Марута, як заступник директора Інституту неврології, психіатрії та наркології, запропонувала керівництву шпиталя НГУ в разі потреби направляти військових лікарів до Інституту з метою стажування на робочому місці. Також була заторкнута тема реабілітації бійців з ПТСР та алкогольно-наркотичною залежністю на базі Інституту. За результатами пілотного виїзду вирішено підготувати низку практичних пропозицій до медичного департаменту МО, а також МОЗ.

Теґи

Залишити відповідь